Dlaczego wniosek o pożyczkę został odrzucony? Przyczyny odrzucenie wniosku o pożyczkę!

Chcesz otrzymać pożyczkę i przykra niespodzianka, Twój wniosek o pożyczkę został odrzucony! Pół biedy, jeśli firma pożyczkowa poinformuje Cię dlaczego odrzuciła Twoją aplikację, niestety firmy nie mają obowiązku udzielenia szczegółowych informacji o powodach przyznania negatywnej decyzji kredytowej, a co za tym idzie nie będziesz wiedzieć co zrobić, aby w przyszłości uniknąć podobnych błędów. Sprawdź co może być przyczyną odrzucenienia wniosku o pożyczkę, jakie są podstawowe błędy prowadzące do odrzucenia wniosku i jak ich uniknąć?

Dlaczego wniosek o pożyczkę został odrzucony? Przyczyny odrzucenie wniosku o pożyczkę!

Brak zdolności kredytowej

Brak zdolności kredytowej to najczęstszy powód odrzucenia wniosku o pożyczkę! Firma udzielająca pożyczki musi zbadać zdolność kredytową potencjalnego pożyczkobiorcy, aby wiedzieć, czy osoba ta będzie w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie. Robi to na różne sposoby, a jednym z nich jest skorzystanie z usług Instantor lub Kontomatik. Systemy te pozwalają zweryfikować Twoją tożsamość bez konieczności wykonywania przelewu (są to ta zwane pożyczki bez grosza), korzystając z usługi Instantor nie musisz mieć środków na rachunku bankowym, aby pozytywnie zweryfikować swoją tożsamość.

Kontomatik i Instantor nie tylko weryfikują i potwierdzają tożsamość pożyczkobiorcy, ale służą również do oceny zdolności kredytowej - warto też wiedzieć, że Kontomatik / Instantor to jeden z najszybszych sposóbów na weryfikację danych, a co za tym idzie, jeśli weryfikacja będzie poztywna, również ✅jeden z najszybszych sposób na otrzymanie finansowania w ramach pożyczki.

Innym sposobem weryfikacji zdolności kredytowej jest przedstawienie zaświadczenia o zarobkach albo wyciągów z konta bankowego wskazujących na otrzymanie takiego wynagrodzenia, emerytury lub renty, świadczenia 500+ lub innego. Zazwyczaj pożyczkodawcy wymagają wyciągu z konta za ostatnie 3 miesiące.

🦉Warto też wiedzieć, że wpływ na Twoją zdolność kredytową ma również:

 • posiadanie innych ujawnionych kredytów lub pożyczek;
 • posiadanie kart kredytowych;
 • zbyt duże wykazane wydatki albo koszty utrzymania;

👉Brak zdolności, co robić❓ Najprostrzym sposobem na uniknięcie odrzucenia wniosku o pożyczkę ze względu na brak zdolności kredytowej może być wnioskowanie o pożyczkę na niższą kwotę albo dłuższy okres spłaty : sprawdź pożyczki ratalne. Jeśli wnioskujesz o pożyczkę na kwotę 3000 zł na 30 dni, to firma będzie wymagać dochodów na poziomie około 5000 zł. Jeśli to samo 3000 zł będziesz spłacać w dłuższym okresie - Twoje dochody będą mogły być niższe.

Złe wpisy w bazach

Innym powodem odrzucenia wniosku o pożyczkę jest zła historia kredytowa, nazwana też: zły BIK, złe bazy itp. BIK zazwyczaj kojarzony jest z bankami, chociaż sięgają do niego również firmy pozabankowe udzielające pożyczek (nie wszystkie).

Warto wiedzieć, że BIK przyjmuje, przechowuje oraz udostępnia informacje kredytowe o zadłużeniu konsumentów i przedsiębiorców, a także ich terminowym wywiązywaniu się z zobowiązań oraz że BIK jedynie przechowuje i udostępnia dane o historii kredytowej, natomiast nie może ingerować w te dane - za ich poprawność odpowiada firma udzielająca Ci kredytu lub pożyczki. Podobna sytuacja ma miejsce dla baz BIG, KRD czy ERIF.

🦉Warto również podchodzić z dużą rezerwą i ostrożnością do usług typu:

 • czyszczenie bik
 • wyczyścimy Twój BIK
 • czyszczenie historii kredytowej itp.

gdyż niestety często są one nieskuteczne, o czym przeczytasz w poradniku Czyszczenie BIK.

👉Złe wpisy w bazach, co robić❓ Czy posiadajc złą historię kredytową, jesteś z automatu przekreślony/-a w oczach pożyczkodawcy? Niekoniecznie! Rozwiązaniem mogą być tzw. pożyczki dla zadłużonych. Brzmi to może trochę groźnie, ale w rzeczywistości chodzi jedynie o to, że niektóre firmy udzielające pożyczek sprawdzają jedynie wybrane bazy, ale nie wszystkie na raz:

Przykłady takich pożyczek znajdziesz również w zestawieniu poniżej.

Oczywiście może to być jedynie doraźne rozwiązanie i należy terminowo regulować swoje zobowiązania tak aby nie znaleźć się we wszystkich bazach dłużników, a co za tym idzie stracić szansę na uzyskanie jakiegokolwiek finansowania - pożyczki dla osób ze złą historią kredytową we wszystkich bazach praktycznie nie istnieją, a jeśli takowe są, to wymagają poręczyciela / żyranta.

Niepoprawne dane / niedokończony wniosek

Składając wniosek o pożyczkę należy wpisać poprawne dane, błędne to jeden z częstych powodów odrzucenia wniosku o pożyczkę. Wprowadzając swoje dane należy wpisać je w pełnym brzmieniu i bez zdrobnień - Barbara, Baśka, Basia - dla Ciebie to to samo imię, dla systemu pożyczkowego już nie. Podobnie z adresem: al. J. Pawła II, aleja J. Pawła II, aleja Jana Pawła II - zarówno Ty, jak i listonosz będziecie wiedzieć o co chodzi, ale system weryfikujący Twoje dane już niekoniecznie - wprowadź je zgodnie z danymi z dowodu osobistego.

Wnioskując o pożyczkę należy pamiętać o ukończeniu wniosku, w szczególności o procesie weryfikacji. Wniosek pożyczkowy zostanie odrzucony, a Ty otrzymasz decyzję negatywną jeśli nie zostanie ukończony proces weryfikacji. Będąc nowym klientem należy pamiętać o wykonaniu przelewu weryfikacyjnego (w zależności od wymagań na 1 zł / 1 grosz), albo o skorzystaniu z Kontomatik lub Instantor, o których wspomnieliśmy powyżej - jeśli firma pożyczkowa je udostępnia.

🦉Ułatwieniem mogą być pożyczki do odbioru na poczcie, w ramach któych weryfikacja danych dla wybranych pożyczek może mieć miejsce w Urzędzie Poczty Polskiej albo Banku Pocztowym.

👉Złe dane, co robić❓ Wypełniając wniosek o pożyczkę nie spiesz się, zważ że chodzi o pożyczkę i pieniądze dla Ciebie. I nie sugeruj się treścią reklam na stronach pożyczkodawców, że wypełnienie wniosku zajmie Ci tylko 1 minutę. Nie spiesz się, poświęć 15 minut, aby mieć pewność, że wprowadzone przez Ciebie dane będą poprawne. W niektórych systemach można wrócić do poprzedniego ekranu i poprawić błędne dane, inne nie dają takiej możliwości - zalecamy więc uwagę. Wykonując przelew należy pamiętać, aby wykonać go z konta osoby wnioskującej o pożyczkę (a nie konta męża / żony) i na właściwe konto - sprawdź je przed wykonaniem przelewu.

Zbyt dużo wniosków

Wnioskując o pożyczkę pozabankową (szczególnie z weryfikacją BIK) warto wiedzieć, że zbyt dużo wniosków o pożyczkę złożonych w tym samym czasie może negatywnie wpłynąć na ocenę Twojej zdolności kredytowej. O co chodzi? Informacja o tym, że starasz się o finansowanie w wielu instytucjach finansowych i w każdej z nich otrzymujesz odmowę, będzie widoczna dla każdego pożyczkobiorcy weryfikującego tę bazę (w tym przypadku BIK) i może wpłynąć na kolejne negatywne decyzje kredytowe❗

👉Zbyt dużo wniosków - co robić❓ Zanim złożysz wniosek o pożyczkę, przejrzyj różne oferty pożyczek i nie składaj wniosków na chybił trafił licząc na to, że gdzieś się może uda, ale wybierz te, w których masz największe szanse na finansowanie. Pomocne mogą być informacje o pożyczkach i wymaganiach do ich otrzymania oraz opinie i komentarze klientów. Składając wniosek o pożyczkę warto również realnie podejść do wysokości kwoty pożyczki i okresu spłaty, np. używając kalkulatora pożyczek. Może zamiast chwilówki sprawdź pożyczki ratalne?

Tylko jedna pożyczka

W ramach pożyczek pozabankowych możesz przyjąć zasadę tylko jedna pożyczka w tym samym czasie. Oczywiście są odstępstwa od tej reguły i istnieją pożyczkodawcy, u których (przynajmniej w teorii) możesz mieć więcej niż jedną pożyczkę na raz, należy jednak trzymać się reguły, o której wspomnieliśmy wcześniej.

Osobną kwestią może być wykorzystany limit pożyczkowy, czego dobrym przykładem może być Vivus - firma przyznaje Ci kwotę X, ale korzystasz tylko z części środków - w takim przypadku możesz wnioskować o kolejne finansowanie. Podobnie sprawa przedstawia się dla 💳 Kupuj Teraz - uprzednia spłata części finansowania umożliwia kolejne płatności kartą (kolejne finansowania).

🦉Z pojęciem tylko jedna pożyczka w tym samym czasie możesz również zetknąć się wnioskując o pożyczkę na różnych stronach www, ale należących do tego samego pożyczkodawcy - powyżej wspomnieliśmy o Vivus, do którego należy również Zaplo - posiadając pożyczkę możesz otrzymać odmowę przy składaniu wniosku na drugiej stronie.

👉Tylko jedna pożyczka, co robić❓ Przed złożeniem wniosku sprawdzić, czy w danej firmie możesz mieć więcej niż jedną pożyczkę na raz. Musisz mieć jednak na uwadze fakt, że w czasie 😷pandemii koronawirusa sytuacja zmienia się dynamicznie - firmy, które dawały możliwość posiadania więcej niż jednej pożyczki na raz, mogą się z tego wycofać albo w ogóle zaprzestać udzielania pożyczek❗

Złe granice wiekowe

Wnioskując o pożyczkę u wybranego pożyczkodawcy warto zwrócić uwagę na wymagany wiek pożyczkobiorcy. Do otrzymania pożyczki należy być osobą pełnoletnią - pożyczki od 18 lat - nierzadko jednak pożyczkodawcy wymagają, aby osoba wnioskująca o pożyczkę miała min. 19 lat - pożyczki od 19 lat albo jeszcze więcej, np. pożyczki od 21 lat. Oczywiście osoba, która ma 21 lat z automatu spełnia warunek wiekowy do uzyskania pożyczki dla 18-latków, w drugą stronę to jednak nie działa i może być powodem odrzucenia wniosku o pożyczkę.

Warto również zwrócić uwagę na górny limit wieku - zazwyczaj są widełki od - do lat, choć w naszych zestawieniach możesz znaleźć także pożyczki bez górnego limitu wieku nazywane również pożyczkami dla seniorów.

🦉Informacje o limitach wiekowych znajdziesz w naszych zestawieniach oraz na stronach pożyczkodawców. Przeglądając je może nasunąć Ci się pytanie: pożyczki od 20 lat, a Ty widzisz np. ratalna, od 18 do 75 lat - jest to jak najbardzie zgodne z prawdą, gdyż będąc w wieku 20 lat spełniasz warunki otrzymania pożyczki dla 18-latków.

👉Niewłaściwy wiek, co robić❓ Niestety nie da się z tym zrobić, a rozwiązaniem może być wniosek pożyczkowy u innego pożyczkodawcy. Pomocne mogą być odnośniki, które załączyliśmy powyżej.

Brak stałego miejsca zamieszkania

Większość prezentowanych przez nas pożyczek, to oferty online - wniosek możesz złożyć z dowolnego miejsca, a pieniądze otrzymujesz na konto bankowe albo na poczcie (pożyczki odbiór poczta). Inaczej sprawa przedstawia się dla pożyczek z obsługą domową - w tym przypadku musisz wskazać rzeczywiste miejsce zamieszkania, możesz również zostać poproszony o przedstawienie do wglądu aktu własności domu / mieszkania albo rachunków wystawionych na Twoje imię i nazwisko. W ten sposób pożyczkodawca weryfikuje dane i wypłacalność pożyczkobiorcy.

🦉W tym przypadku warto też wspomnieć, że adres zamieszkania (fizycznego) i adres zameldowania (z dowodu), to mogą być dwa różne adresy!

👉Brak stałego miejsca zamieszkania - co robićPożyczki z obsługą domową to rozwiązania skierowane głównie do osób starszych. Spróbuj więc złożyć wniosek o pożyczkę online - co prawda nie gwarantuje to jej otrzymania, ale na pewno podnosi szanse.

Inne powodu odrzucenia wniosku

Czy to wszystko? Na pewno nie! W artykule przedstawiliśmy główne powody odrzucenia wniosku o pożyczkę:

 • brak zdolności kredytowej
 • złe wpisy w bazach
 • niepoprawne dane
 • niedokończony wniosek
 • zbyt dużo wniosków
 • tylko jedna pożyczka w tym samym czasie
 • złe granice wiekowe
 • brak stałego miejsca zamieszkania

ale ilu pożyczkodawców i pożyczkobiorców, tyle decyzji kredytowych, niestety w części również decyzji negatywnych. Niektórzy pożyczkodawcy podzielą się informacją o powodach odrzucenia wniosku albo wydania decyzji negatywnej, inni niestety nie, a powody dla któych nie udzielą pożyczki pozostaną nieznane.

Pamiętaj, aby składając wniosek przynajmniej dwa razy sprawdzić poprawność danych oraz wymogów stawianych przez pożyczkodawcę - a jeśli ich nie spełniasz - spróbuj znaleźć innego. Zachęcamy też do dyskusji na ten temat, dzielenia się swoimi spostrzeżeniami z innymi Czytelnikami - wybrane komentarze mogą zostać dodane do treści artykułu.

Pożyczki bez (przynajmniej) jednej z baz

Poniżej zestawienie pożyczek, dla których przynajmniej jedna z baz (BIK, BIG, KRD lub ERIF) nie będzie sprawdzana, a o których wspomnieliśmy powyżej w akapicie o złych wpisach w bazach:

Pożyczki dla zadłużonych

Smartney

RRSO 24.49%

Kod rabatowy 5%
Od 21 do 70 lat
Ile pożyczę od Smartney?

1 000 - 150 000 zł

✔️ bez ERIF
Na ile pożyczę od Smartney?

6 - 120 miesięcy

Wandoo

RRSO 313.50%

Od 20 lat - bez górnego limitu
Ile pożyczę od Wandoo?

100 - 10 000 zł

✔️ bez BIK
Na ile pożyczę od Wandoo?

30 dni

Przedłużenie spłaty: zaloguj się do Wandoo i skorzystaj z przedłużenia spłaty pożyczki

Vivus

🦉promocja❗
RRSO od 0%

Od 19 do 78 lat
Ile pożyczę od Vivus?

100 - 8 000 zł

✔️ bez ERIF
Na ile pożyczę od Vivus?

1 - 30 dni

Przedłużenie spłaty: informacje dotyczące możliwości przedłużenia terminu spłaty pożyczki możesz sprawdzić na Profilu Klienta Vivus
Dla zadłużonych
🚩pierwsza pożyczka gratis

LendON

RRSO 730.15%

Od 21 do 75 lat
Ile pożyczę od LendON?

500 - 6 000 zł

✔️ bez ERIF
Na ile pożyczę od LendON?

30 dni

Przedłużenie spłaty: zaloguj się i sprawdź w profilu klienta jak odroczyć termin spłaty pożyczki o 30 dni

FENIKO

🦉promocja❗
RRSO od 0%

Od 20 do 75 lat
Ile pożyczę od FENIKO?

300 - 5 000 zł

✔️ bez BIG
Na ile pożyczę od FENIKO?

30 - 61 dni

Dla zadłużonych
🚩pierwsza pożyczka za darmo

Pożyczki dla zadłużonych (na skróty):

Provident

RRSO 15.01%

Od 18 lat - bez górnego limitu
Ile pożyczę od Provident?

500 - 20 000 zł

✔️ bez KRD, bez ERIF
Na ile pożyczę od Provident?

12 - 36 miesięcy

Przedłużenie spłaty: Przesunięcie terminu spłaty pożyczki jest możliwe w ramach pakietu Elastyczy Plan Spłat

SuperGrosz

RRSO od 47.9%

Od 21 lat - bez górnego limitu
Ile pożyczę od SuperGrosz?

1 000 - 30 000 zł

✔️ bez KRD, bez ERIF
Na ile pożyczę od SuperGrosz?

4 - 50 miesięcy

AlfaKredyt

RRSO 319.14%

Od 21 do 75 lat
Ile pożyczę od AlfaKredyt?

500 - 6 000 zł

✔️ bez KRD, bez ERIF
Na ile pożyczę od AlfaKredyt?

30 dni

Przedłużenie spłaty: szczegóły na Twoim profilu, zaloguj się i sprawdź!

Pożyczka PLUS

🦉promocja❗
RRSO od 0%

Od 18 do 73 lat
Ile pożyczę od Pożyczka PLUS?

300 - 15 000 zł

✔️ bez BIK
Na ile pożyczę od Pożyczka PLUS?

10 - 45 dni

Dla zadłużonych
🚩pierwsza pożyczka za darmo

Smart Pożyczka

🦉promocja❗
RRSO od 0%

Od 18 do 73 lat
Ile pożyczę od Smart Pożyczka?

300 - 15 000 zł

✔️ bez BIK, bez BIG, bez ERIF
Na ile pożyczę od Smart Pożyczka?

30 dni

Dla zadłużonych
🚩pierwsza pożyczka za darmo

Profimo

RRSO 111.80%

Od 28 do 84 lat
Ile pożyczę od Profimo?

1500 - 4000 zł

✔️ bez BIG, bez KRD, bez ERIF
Na ile pożyczę od Profimo?

15 - 18 miesięcy

Finbo

🦉promocja❗
RRSO od 0%

Od 20 do 75 lat
Ile pożyczę od Finbo?

500 - 15 000 zł

✔️ bez KRD, bez ERIF
Na ile pożyczę od Finbo?

30 dni

Przedłużenie spłaty: możliwość przedłużenia spłaty okresu - zadzwoń do Finbo
Dla zadłużonych
🚩pierwsza pożyczka za darmo

Vivus

🦉promocja❗
RRSO od 0%

Od 19 do 78 lat
Ile pożyczę od Vivus?

100 - 8 000 zł

✔️ bez ERIF
Na ile pożyczę od Vivus?

1 - 30 dni

Przedłużenie spłaty: informacje dotyczące możliwości przedłużenia terminu spłaty pożyczki możesz sprawdzić na Profilu Klienta Vivus
Dla zadłużonych
🚩pierwsza pożyczka gratis

Opinie o

Na pewno przydatny opis! Ale jest trochę niedorzeczne z tym wnioskiem i czegoś tu nie rozumiem. Bo z jednej strony dostaję odmowę, a z drugiej firma mi nie powie o co jej chodzi? Nie mają obowiązku poinformowania mnie skoro powierzam im swoje dane a nawet zgody na telefon? [2020-12-22]


A to się nie zmieniło? Bo jeżeli się nie mylę, to w bankach już muszą podawać powód? Może u pozabankowców jest inaczej? [2020-12-24]

Dodaj opinię

Dlaczego wniosek o pożyczkę został odrzucony? Przyczyny odrzucenie wniosku o pożyczkę! opinie i komentarze, wyraź swoje zdanie i oceń Dlaczego wniosek o pożyczkę został odrzucony? Przyczyny odrzucenie wniosku o pożyczkę! forum:

🧮Oblicz

⚡ Twoja ocena 

🔥Komentarz ukaże się po akceptacji przez moderatora

🔐Inf. ukryta
Informacja do administracji serwisu (niewidoczna dla innych)


«« Poprzedni «« Jak odebrać pożyczkę na czek GIRO?
    »» Następny »» Decyzja negatywna - sprawdź przyczyny odrzucenie wniosku o pożyczkę Bieżący artykuł na Oferty Pożyczek to "Dlaczego wniosek o pożyczkę został odrzucony? Przyczyny odrzucenie wniosku o pożyczkę!"