Dlaczego wniosek o pożyczkę został odrzucony? Przyczyny odrzucenie wniosku o pożyczkę!

Chcesz otrzymać pożyczkę i przykra niespodzianka, Twój wniosek o pożyczkę został odrzucony! Pół biedy, jeśli firma pożyczkowa poinformuje Cię dlaczego odrzuciła Twoją aplikację, niestety firmy nie mają obowiązku udzielenia szczegółowych informacji o powodach przyznania negatywnej decyzji kredytowej, a co za tym idzie nie będziesz wiedzieć co zrobić, aby w przyszłości uniknąć podobnych błędów. Sprawdź co może być przyczyną odrzucenienia wniosku o pożyczkę, jakie są podstawowe błędy prowadzące do odrzucenia wniosku i jak ich uniknąć?

Dlaczego wniosek o pożyczkę został odrzucony? Przyczyny odrzucenie wniosku o pożyczkę!

Brak zdolności kredytowej

Brak zdolności kredytowej to najczęstszy powód odrzucenia wniosku o pożyczkę! Firma udzielająca pożyczki musi zbadać zdolność kredytową potencjalnego pożyczkobiorcy, aby wiedzieć, czy osoba ta będzie w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie. Robi to na różne sposoby, a jednym z nich jest skorzystanie z usług Instantor lub Kontomatik. Systemy te pozwalają zweryfikować Twoją tożsamość bez konieczności wykonywania przelewu (są to ta zwane pożyczki bez grosza), korzystając z usługi Instantor nie musisz mieć środków na rachunku bankowym, aby pozytywnie zweryfikować swoją tożsamość.

Kontomatik i Instantor nie tylko weryfikują i potwierdzają tożsamość pożyczkobiorcy, ale służą również do oceny zdolności kredytowej - warto też wiedzieć, że Kontomatik / Instantor to jeden z najszybszych sposóbów na weryfikację danych, a co za tym idzie, jeśli weryfikacja będzie poztywna, również ✅jeden z najszybszych sposób na otrzymanie finansowania w ramach pożyczki.

Innym sposobem weryfikacji zdolności kredytowej jest przedstawienie zaświadczenia o zarobkach albo wyciągów z konta bankowego wskazujących na otrzymanie takiego wynagrodzenia, emerytury lub renty, świadczenia 500+ lub innego. Zazwyczaj pożyczkodawcy wymagają wyciągu z konta za ostatnie 3 miesiące.

🦉Warto też wiedzieć, że wpływ na Twoją zdolność kredytową ma również:

 • posiadanie innych ujawnionych kredytów lub pożyczek;
 • posiadanie kart kredytowych;
 • zbyt duże wykazane wydatki albo koszty utrzymania;

👉Brak zdolności, co robić❓ Najprostrzym sposobem na uniknięcie odrzucenia wniosku o pożyczkę ze względu na brak zdolności kredytowej może być wnioskowanie o pożyczkę na niższą kwotę albo dłuższy okres spłaty : sprawdź pożyczki ratalne. Jeśli wnioskujesz o pożyczkę na kwotę 3000 zł na 30 dni, to firma będzie wymagać dochodów na poziomie około 5000 zł. Jeśli to samo 3000 zł będziesz spłacać w dłuższym okresie - Twoje dochody będą mogły być niższe.

Złe wpisy w bazach

Innym powodem odrzucenia wniosku o pożyczkę jest zła historia kredytowa, nazwana też: zły BIK, złe bazy itp. BIK zazwyczaj kojarzony jest z bankami, chociaż sięgają do niego również firmy pozabankowe udzielające pożyczek (nie wszystkie).

Warto wiedzieć, że BIK przyjmuje, przechowuje oraz udostępnia informacje kredytowe o zadłużeniu konsumentów i przedsiębiorców, a także ich terminowym wywiązywaniu się z zobowiązań oraz że BIK jedynie przechowuje i udostępnia dane o historii kredytowej, natomiast nie może ingerować w te dane - za ich poprawność odpowiada firma udzielająca Ci kredytu lub pożyczki. Podobna sytuacja ma miejsce dla baz BIG, KRD czy ERIF.

🦉Warto również podchodzić z dużą rezerwą i ostrożnością do usług typu:

 • czyszczenie bik
 • wyczyścimy Twój BIK
 • czyszczenie historii kredytowej itp.

gdyż niestety często są one nieskuteczne, o czym przeczytasz w poradniku Czyszczenie BIK.

👉Złe wpisy w bazach, co robić❓ Czy posiadajc złą historię kredytową, jesteś z automatu przekreślony/-a w oczach pożyczkodawcy? Niekoniecznie! Rozwiązaniem mogą być tzw. pożyczki dla zadłużonych. Brzmi to może trochę groźnie, ale w rzeczywistości chodzi jedynie o to, że niektóre firmy udzielające pożyczek sprawdzają jedynie wybrane bazy, ale nie wszystkie na raz:

Przykłady takich pożyczek znajdziesz również w zestawieniu poniżej.

Oczywiście może to być jedynie doraźne rozwiązanie i należy terminowo regulować swoje zobowiązania tak aby nie znaleźć się we wszystkich bazach dłużników, a co za tym idzie stracić szansę na uzyskanie jakiegokolwiek finansowania - pożyczki dla osób ze złą historią kredytową we wszystkich bazach praktycznie nie istnieją, a jeśli takowe są, to wymagają poręczyciela / żyranta.

Niepoprawne dane / niedokończony wniosek

Składając wniosek o pożyczkę należy wpisać poprawne dane, błędne to jeden z częstych powodów odrzucenia wniosku o pożyczkę. Wprowadzając swoje dane należy wpisać je w pełnym brzmieniu i bez zdrobnień - Barbara, Baśka, Basia - dla Ciebie to to samo imię, dla systemu pożyczkowego już nie. Podobnie z adresem: al. J. Pawła II, aleja J. Pawła II, aleja Jana Pawła II - zarówno Ty, jak i listonosz będziecie wiedzieć o co chodzi, ale system weryfikujący Twoje dane już niekoniecznie - wprowadź je zgodnie z danymi z dowodu osobistego.

Wnioskując o pożyczkę należy pamiętać o ukończeniu wniosku, w szczególności o procesie weryfikacji. Wniosek pożyczkowy zostanie odrzucony, a Ty otrzymasz decyzję negatywną jeśli nie zostanie ukończony proces weryfikacji. Będąc nowym klientem należy pamiętać o wykonaniu przelewu weryfikacyjnego (w zależności od wymagań na 1 zł / 1 grosz), albo o skorzystaniu z Kontomatik lub Instantor, o których wspomnieliśmy powyżej - jeśli firma pożyczkowa je udostępnia.

🦉Ułatwieniem mogą być pożyczki do odbioru na poczcie, w ramach któych weryfikacja danych dla wybranych pożyczek może mieć miejsce w Urzędzie Poczty Polskiej albo Banku Pocztowym.

👉Złe dane, co robić❓ Wypełniając wniosek o pożyczkę nie spiesz się, zważ że chodzi o pożyczkę i pieniądze dla Ciebie. I nie sugeruj się treścią reklam na stronach pożyczkodawców, że wypełnienie wniosku zajmie Ci tylko 1 minutę. Nie spiesz się, poświęć 15 minut, aby mieć pewność, że wprowadzone przez Ciebie dane będą poprawne. W niektórych systemach można wrócić do poprzedniego ekranu i poprawić błędne dane, inne nie dają takiej możliwości - zalecamy więc uwagę. Wykonując przelew należy pamiętać, aby wykonać go z konta osoby wnioskującej o pożyczkę (a nie konta męża / żony) i na właściwe konto - sprawdź je przed wykonaniem przelewu.

Zbyt dużo wniosków

Wnioskując o pożyczkę pozabankową (szczególnie z weryfikacją BIK) warto wiedzieć, że zbyt dużo wniosków o pożyczkę złożonych w tym samym czasie może negatywnie wpłynąć na ocenę Twojej zdolności kredytowej. O co chodzi? Informacja o tym, że starasz się o finansowanie w wielu instytucjach finansowych i w każdej z nich otrzymujesz odmowę, będzie widoczna dla każdego pożyczkobiorcy weryfikującego tę bazę (w tym przypadku BIK) i może wpłynąć na kolejne negatywne decyzje kredytowe❗

👉Zbyt dużo wniosków - co robić❓ Zanim złożysz wniosek o pożyczkę, przejrzyj różne oferty pożyczek i nie składaj wniosków na chybił trafił licząc na to, że gdzieś się może uda, ale wybierz te, w których masz największe szanse na finansowanie. Pomocne mogą być informacje o pożyczkach i wymaganiach do ich otrzymania oraz opinie i komentarze klientów. Składając wniosek o pożyczkę warto również realnie podejść do wysokości kwoty pożyczki i okresu spłaty, np. używając kalkulatora pożyczek. Może zamiast chwilówki sprawdź pożyczki ratalne?

Tylko jedna pożyczka

W ramach pożyczek pozabankowych możesz przyjąć zasadę tylko jedna pożyczka w tym samym czasie. Oczywiście są odstępstwa od tej reguły i istnieją pożyczkodawcy, u których (przynajmniej w teorii) możesz mieć więcej niż jedną pożyczkę na raz, należy jednak trzymać się reguły, o której wspomnieliśmy wcześniej.

Osobną kwestią może być wykorzystany limit pożyczkowy, czego dobrym przykładem może być Vivus - firma przyznaje Ci kwotę X, ale korzystasz tylko z części środków - w takim przypadku możesz wnioskować o kolejne finansowanie. Podobnie sprawa przedstawia się dla 💳 Kupuj Teraz - uprzednia spłata części finansowania umożliwia kolejne płatności kartą (kolejne finansowania).

🦉Z pojęciem tylko jedna pożyczka w tym samym czasie możesz również zetknąć się wnioskując o pożyczkę na różnych stronach www, ale należących do tego samego pożyczkodawcy - powyżej wspomnieliśmy o Vivus, do którego należy również Zaplo - posiadając pożyczkę możesz otrzymać odmowę przy składaniu wniosku na drugiej stronie.

👉Tylko jedna pożyczka, co robić❓ Przed złożeniem wniosku sprawdzić, czy w danej firmie możesz mieć więcej niż jedną pożyczkę na raz. Musisz mieć jednak na uwadze fakt, że w czasie 😷pandemii koronawirusa sytuacja zmienia się dynamicznie - firmy, które dawały możliwość posiadania więcej niż jednej pożyczki na raz, mogą się z tego wycofać albo w ogóle zaprzestać udzielania pożyczek❗

Złe granice wiekowe

Wnioskując o pożyczkę u wybranego pożyczkodawcy warto zwrócić uwagę na wymagany wiek pożyczkobiorcy. Do otrzymania pożyczki należy być osobą pełnoletnią - pożyczki od 18 lat - nierzadko jednak pożyczkodawcy wymagają, aby osoba wnioskująca o pożyczkę miała min. 19 lat - pożyczki od 19 lat albo jeszcze więcej, np. pożyczki od 21 lat. Oczywiście osoba, która ma 21 lat z automatu spełnia warunek wiekowy do uzyskania pożyczki dla 18-latków, w drugą stronę to jednak nie działa i może być powodem odrzucenia wniosku o pożyczkę.

Warto również zwrócić uwagę na górny limit wieku - zazwyczaj są widełki od - do lat, choć w naszych zestawieniach możesz znaleźć także pożyczki bez górnego limitu wieku nazywane również pożyczkami dla seniorów.

🦉Informacje o limitach wiekowych znajdziesz w naszych zestawieniach oraz na stronach pożyczkodawców. Przeglądając je może nasunąć Ci się pytanie: pożyczki od 20 lat, a Ty widzisz np. ratalna, od 18 do 75 lat - jest to jak najbardzie zgodne z prawdą, gdyż będąc w wieku 20 lat spełniasz warunki otrzymania pożyczki dla 18-latków.

👉Niewłaściwy wiek, co robić❓ Niestety nie da się z tym zrobić, a rozwiązaniem może być wniosek pożyczkowy u innego pożyczkodawcy. Pomocne mogą być odnośniki, które załączyliśmy powyżej.

Brak stałego miejsca zamieszkania

Większość prezentowanych przez nas pożyczek, to oferty online - wniosek możesz złożyć z dowolnego miejsca, a pieniądze otrzymujesz na konto bankowe albo na poczcie (pożyczki odbiór poczta). Inaczej sprawa przedstawia się dla pożyczek z obsługą domową - w tym przypadku musisz wskazać rzeczywiste miejsce zamieszkania, możesz również zostać poproszony o przedstawienie do wglądu aktu własności domu / mieszkania albo rachunków wystawionych na Twoje imię i nazwisko. W ten sposób pożyczkodawca weryfikuje dane i wypłacalność pożyczkobiorcy.

🦉W tym przypadku warto też wspomnieć, że adres zamieszkania (fizycznego) i adres zameldowania (z dowodu), to mogą być dwa różne adresy!

👉Brak stałego miejsca zamieszkania - co robićPożyczki z obsługą domową to rozwiązania skierowane głównie do osób starszych. Spróbuj więc złożyć wniosek o pożyczkę online - co prawda nie gwarantuje to jej otrzymania, ale na pewno podnosi szanse.

Inne powodu odrzucenia wniosku

Czy to wszystko? Na pewno nie! W artykule przedstawiliśmy główne powody odrzucenia wniosku o pożyczkę:

 • brak zdolności kredytowej
 • złe wpisy w bazach
 • niepoprawne dane
 • niedokończony wniosek
 • zbyt dużo wniosków
 • tylko jedna pożyczka w tym samym czasie
 • złe granice wiekowe
 • brak stałego miejsca zamieszkania

ale ilu pożyczkodawców i pożyczkobiorców, tyle decyzji kredytowych, niestety w części również decyzji negatywnych. Niektórzy pożyczkodawcy podzielą się informacją o powodach odrzucenia wniosku albo wydania decyzji negatywnej, inni niestety nie, a powody dla któych nie udzielą pożyczki pozostaną nieznane.

Pamiętaj, aby składając wniosek przynajmniej dwa razy sprawdzić poprawność danych oraz wymogów stawianych przez pożyczkodawcę - a jeśli ich nie spełniasz - spróbuj znaleźć innego. Zachęcamy też do dyskusji na ten temat, dzielenia się swoimi spostrzeżeniami z innymi Czytelnikami - wybrane komentarze mogą zostać dodane do treści artykułu.

Pożyczki bez (przynajmniej) jednej z baz

Poniżej zestawienie pożyczek, dla których przynajmniej jedna z baz (BIK, BIG, KRD lub ERIF) nie będzie sprawdzana, a o których wspomnieliśmy powyżej w akapicie o złych wpisach w bazach:

Pożyczki pozabankowe

 Miloan

🦉promocja❗
RRSO od 0%

Od 22 do 75 lat
Ile od Miloan

500 - 5000 zł

✅ bez ERIF
Na ile od Miloan

1 - 30 dni

Przedłużenie spłaty: 7,14 lub 30 dni
Dla zadłużonych
🚩za darmo

 AlfaKredyt

🦉promocja❗
RRSO od 0%

Od 21 do 75 lat
Ile od AlfaKredyt

500 - 6 000 zł

✅ bez KRD, bez ERIF
Na ile od AlfaKredyt

30 dni

Przedłużenie spłaty: szczegóły na Twoim profilu, zaloguj się i sprawdź!
Dla zadłużonych
🚩za darmo

 FENIKO

🦉promocja❗
RRSO od 0%

Od 20 do 75 lat
Ile od FENIKO

300 - 3000 zł

✅ bez BIK, bez BIG, bez ERIF
Na ile od FENIKO

7 - 184 dni

Dla zadłużonych
🚩pierwsza pożyczka za darmo
 • Może zainteresują Cię też: 📌kod rabatowy FENIKO - sprawdź jak skorzystać, 🔑FENIKO logowanie - dane do logowania FENIKO (login E-mail), ☎FENIKO kontakt - dane kontaktowe FENIKO / infolinia
 • Smartney

  RRSO 23.35%

  Kod rabatowy 5%✔️
  Od 23 do 70 lat
  Ile od Smartney

  3000 - 60 000 zł

  ✅ bez ERIF
  Na ile od Smartney

  6 - 96 miesięcy

 • Może zainteresują Cię też: 🔥kod rabatowy Smartney - pożyczka z rabatem, 💲Smartney refinansowanie - istnieje możliwość refinansowania pożyczek spoza Smartney, 🔑Smartney logowanie - dane do logowania Smartney (login E-mail, login z umowy), ☎Smartney kontakt - dane kontaktowe Smartney / infolinia
 • Vivus

  🦉promocja❗
  RRSO od 0%

  Od 19 do 78 lat
  Ile od Vivus

  100 - 7500 zł

  ✅ bez KRD
  Na ile od Vivus

  1 - 30 dni

  Przedłużenie spłaty: pierwszą pożyczkę Vivus możesz przedłużyć 2 razy o 30 dni
  Dla zadłużonych
  🚩pierwsza pożyczka gratis
 • Może zainteresują Cię też: 📌kod rabatowy Vivus - sprawdź jak skorzystać, ✔przedłużenie spłaty Vivus pierwszą pożyczkę Vivus możesz przedłużyć 2 razy o 30 dni, 🔑Vivus logowanie - dane do logowania Vivus (login E-mail), ☎Vivus kontakt - dane kontaktowe Vivus / infolinia
 • Pożyczki dla zadłużonych (na skróty):

   SuperGrosz

  RRSO 78.07%

  Od 21 lat - bez górnego limitu
  Ile od SuperGrosz

  1000 - 15 000 zł

  ✅ bez KRD, bez ERIF
  Na ile od SuperGrosz

  4 - 48 miesięcy

 • Może zainteresują Cię też: 🔑SuperGrosz logowanie - dane do logowania SuperGrosz (login własny), ☎SuperGrosz kontakt - dane kontaktowe SuperGrosz / infolinia
 • VIA SMS

  🦉promocja❗
  RRSO od 0%

  Kod rabatowy 25%✔️
  Od 20 do 72 lat
  Ile od VIA SMS

  100 - 4000 zł

  ✅ bez BIK
  Na ile od VIA SMS

  7 - 30 dni

  Dla zadłużonych
  🚩pierwsza pożyczka bez opłat

   Szybka Gotówka

  🦉promocja❗
  RRSO od 0%

  Od 18 lat - bez górnego limitu
  Ile od Szybka Gotówka

  400 - 15 000 zł

  ✅ bez BIG, bez ERIF
  Na ile od Szybka Gotówka

  30 - 65 dni

  Dla zadłużonych
  🚩pierwsza pożyczka gratis
 • Może zainteresują Cię też: 📌kod rabatowy Szybka Gotówka - sprawdź jak skorzystać, 💲Szybka Gotówka refinansowanie - możliwość refinansowania pożyczek na okres 7 lub 30 dni, 🔑Szybka Gotówka logowanie - dane do logowania Szybka Gotówka (login E-mail), ☎Szybka Gotówka kontakt - dane kontaktowe Szybka Gotówka / infolinia
 • Finbo

  🦉promocja❗
  RRSO od 0%

  Od 20 do 75 lat
  Ile od Finbo

  500 - 15 000 zł

  ✅ bez KRD, bez ERIF
  Na ile od Finbo

  30 dni

  Przedłużenie spłaty: możliwość przedłużenia spłaty okresu - zadzwoń do Finbo
  Dla zadłużonych
  🚩pierwsza pożyczka za darmo

   Pożyczka PLUS

  🦉promocja❗
  RRSO od 0%

  Od 18 do 73 lat
  Ile od Pożyczka PLUS

  500 - 15000 zł

  ✅ bez BIK
  Na ile od Pożyczka PLUS

  10 - 45 dni

  Dla zadłużonych
  🚩pierwsza pożyczka za darmo

   BOCIAN Pożyczki

  RRSO 120%

  Od 18 do 74 lat
  Ile od BOCIAN Pożyczki

  200 - 5000 zł

  ✅ bez BIG, bez KRD, bez ERIF
  Na ile od BOCIAN Pożyczki

  1 - 12 miesięcy

   Cashtero

  🦉promocja❗
  RRSO od 0%

  Od 18 lat - bez górnego limitu
  Ile od Cashtero

  100 - 10 000 zł

  ✅ bazy zależne od pożyczkodawcy
  Na ile od Cashtero

  61 - 90 dni

  Dla zadłużonych
  🚩pierwsza pożyczka bez odsetek

   Smart Pożyczka

  🦉promocja❗
  RRSO od 0%

  Od 18 do 73 lat
  Ile od Smart Pożyczka

  200 - 15 000 zł

  ✅ bez BIK, bez BIG, bez ERIF
  Na ile od Smart Pożyczka

  10 - 30 dni

  Dla zadłużonych
  🚩pierwsza pożyczka za darmo

   Finansowe Posiłki

  🦉promocja❗
  RRSO od 0%

  Od 18 do 73 lat
  Ile od Finansowe Posiłki

  200 - 5000 zł

  ✅ bez BIK, bez BIG
  Na ile od Finansowe Posiłki

  10 - 30 dni

  Dla zadłużonych
  🚩pierwsza pożyczka bez opłat

   LendON

  RRSO 730.15%

  Od 21 do 75 lat
  Ile od LendON

  500 - 6 000 zł

  ✅ bez ERIF
  Na ile od LendON

  30 dni

  Przedłużenie spłaty: zaloguj się i sprawdź w profilu klienta jak odroczyć termin spłaty pożyczki o 30 dni

   Freezl

  RRSO 1868.00%

  Od 18 lat - bez górnego limitu
  Ile od Freezl

  400 - 15000 zł

  ✅ bez ERIF
  Na ile od Freezl

  30 - 65 dni

   ZAPLO

  RRSO 247.80%

  Od 21 do 75 lat
  Ile od ZAPLO

  1 000 - 10 000 zł

  ✅ bez KRD
  Na ile od ZAPLO

  3 - 6 miesięcy

  Przedłużenie spłaty: możliwe o 1 miesiąc

   RUPI

  RRSO 688.69%

  Od 21 do 75 lat
  Ile od RUPI

  500 - 6000 zł

  ✅ bez KRD, bez ERIF
  Na ile od RUPI

  30 dni

  Przedłużenie spłaty: masz prawo do wnioskowania o przedłużenie terminu spłaty pożyczki na okres do 30 dni
 • Może zainteresują Cię też: 📌kod rabatowy RUPI - sprawdź jak skorzystać, ✔przedłużenie spłaty RUPI masz prawo do wnioskowania o przedłużenie terminu spłaty pożyczki na okres do 30 dni, 🔑RUPI logowanie - dane do logowania RUPI (login E-mail), ☎RUPI kontakt - dane kontaktowe RUPI / infolinia
 • 5

  Opinie o

  Na pewno przydatny opis! Ale jest trochę niedorzeczne z tym wnioskiem i czegoś tu nie rozumiem. Bo z jednej strony dostaję odmowę, a z drugiej firma mi nie powie o co jej chodzi? Nie mają obowiązku poinformowania mnie skoro powierzam im swoje dane a nawet zgody na telefon? [2020-12-22]


  A to się nie zmieniło? Bo jeżeli się nie mylę, to w bankach już muszą podawać powód? Może u pozabankowców jest inaczej? [2020-12-24]

  Dodaj opinię

  Dlaczego wniosek o pożyczkę został odrzucony? Przyczyny odrzucenie wniosku o pożyczkę! opinie i komentarze, wyraź swoje zdanie i oceń Dlaczego wniosek o pożyczkę został odrzucony? Przyczyny odrzucenie wniosku o pożyczkę!:

  🧮Oblicz

  ⚡ Twoja ocena 

  🔥Komentarz ukaże się po akceptacji przez moderatora

  🔐Inf. ukryta
  Informacja do administracji serwisu (niewidoczna dla innych)


  «« Poprzedni «« Jak odebrać pożyczkę na czek GIRO?
      »» Następny »» Vivus szybka weryfikacja przez przelew Blue Media

  Bieżący artykuł na Oferty Pożyczek to "Dlaczego wniosek o pożyczkę został odrzucony? Przyczyny odrzucenie wniosku o pożyczkę!"