Pożyczka prywatna - jak nie dać się oszukać?

Oferty pożyczek prywatnych online dostępnych w internecie, to w większości przypadków oszustwa. Inwestor nie zamierza nikomu pożyczać pieniędzy, chce jedynie wyłudzić opłaty albo pozyskać dane osobowe potencjalnego pożyczkobiorcy.

Sprawdź czy pożyczka prywatna to oszustwo? Zobacz jak nie dać się nabrać, jak uniknąć naciągaczy?

Potrzebujesz pilnie pieniędzy, a nie chcesz lub nie możesz skorzystać z kredytu bankowego lub pożyczki pozabankowej, swoje poszukiwania kierujesz w stronę pożyczek prywatnych (kredytów prywatnych). Czy warto? I o czym lepiej pamiętać?

Pożyczki prywatne

Jeśli to możliwe, to odradzamy korzystanie z prywatnych pożyczek online, w szczególności od osób / firm, których nie znamy i starać się korzystać tylko z legalnych pożyczek:

a jeśli masz problemy z bazami:

A jeśli wiesz, że to niemożliwe, to zobacz jak nie dać się oszukać.

Jak nie dać się oszukać?

Duża część pożyczek prywatnych online ogłaszających się w internecie to niestety fikcja i oszustwo, dlatego traktuj pożyczki prywatne jako ostateczną ostateczność i zło konieczne.

Jeżeli jest zdecydujesz się na skorzystanie z oferty pożyczki prywatnej online, to koniecznie sprawdź dane pożyczkodawcy:

Dane te znajdziesz w bazach CEiDG.

Nigdy nie przelewaj pieniędzy za opłatę przedwstępną czy przygotowawczą przed podpisaniem umowy pożyczki. Jeżeli pożyczkodawca żąda od Ciebie takiej opłaty, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że chce ją wyłudzić, jest to oszustwo!

Nigdy nie podawaj danych logowania do Twojego konta bankowego potencjalnemu pożyczkodawcy pożyczki prywatnej! Zaraz, zaraz, zapytasz być może co z Kontomatik i Instantor, czyli usługami, w ramach których podajesz dane logowania? To zupełnie inna sprawa. Z serwisów tych korzystają firmy udzielające legalnych pożyczek pozabankowych, a Twoje dane weryfikują automaty, bez udziału człowieka - ich zadaniem jest tylko określenie zdolności finansowej (ewentualna weryfikacja danych), a nie pozyskiwanie tych danych. Jeżeli pożyczkodawca pożyczki prywatnej prosi Cię o dostęp do Twojego konta bankowego, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że jest to oszustwo!

Użyj wyszukiwarki Google (lub innej) i sprawdź, czy osoba / firma widnieje już w internecie i poczytaj opinie na jej temat. Sprawdź co inni piszą na ten temat tego pożyczkodawcy, sprawdzaj różne fora i nie kieruj się jedyną, oficjalną stroną firmy czy osoby udzielającej pożyczki prywatnej.

Zajrzyj na listę ostrzeżeń KNF - sprawdź, czy nie ma tam już osoby oferującej pożyczkę prywatną, lista dostępna jest za darmo pod adresem https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezenia_publiczne

Sprawdzić NIP i REGON dane osoby udzielającej pożyczki - dane te możesz sprawdzić za darmo w bazie CEiDG na stronie https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg/ceidg.public.ui/Search.aspx

Podsumowanie

Ogłoszenia o pożyczkach prywatnych są dostępne w internecie, choćby w serwisie OLX - jest popyt, to i jest podaż. Nie wszystkie ogłoszenia co do zasady muszą być oszustwami i przekrętami, ale traktuj je jako zło konieczne.

W naszym serwisie (oraz w innych) znajdziesz wiele legalnie działających firm pożyczkowych - spróbuj od nich zacząć.

Przestrzegamy też przed korzystaniem z tzw. okazji - pamiętaj, że pożyczka prywatna nie może być darmowa (lub bardzo tania).

Odsyłamy raz jeszcze do punktu Jak nie dać się oszukać.


«« Poprzedni «« Pożyczki na dowód
    »» Następny »» Od czego zależy zdolność pożyczkowa (kredytowa)? Bieżący artykuł na Oferty Pożyczek to "Pożyczka prywatna - jak nie dać się oszukać?"
Jeśli chcesz wyrazić opinię albo przeczytać komentarze innych przejdź na stronę z pełnym opisem i możliwością wyrażania opinii: